Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie
zachodniopomorskie

Dentysta Choszczno

Odsłonięte szyjki zębowe to znany problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w obrębie nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej chorobie, należy się nią zarezerwować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Łobez

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „cofania się” czy też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na doba, ale proces ten stanowi niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada winy i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn potrafi być mnóstwo, choć najczęstsze spośród nich wtedy wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Ukazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, skupiający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy również ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesie kładzenia się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy też „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a także na łagodny i kwaśny smak i na kontakt to specjalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Odbywa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o nazwanym guście i temperaturze, kiedy oraz w dotyku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest trudniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a także od zaawansowania choroby. Zazwyczaj porusza się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to początkowe stopnie w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi składa się w gabinecie stomatologicznym w obiekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Potrzebna potrafi być więcej zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Duża jest też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w charakterze od dziąsła) Daleko jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie dopuszczają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Łobez

Warto wyposażyć się jeszcze w odpowiednie preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i nowego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami konieczne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe płaci się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Łobez

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o