Poznań - prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie bezprawnego zawieszenia tęczowej flagi.
wiadomości Wielkopolskie

Poznań – prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie bezprawnego zawieszenia tęczowej flagi.

Poznańska prokuratura rejonowa umorzyła postępowanie w sprawie bezprawnego zawieszenia tęczowej flagi na pomniku Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prokurator Magdalena Włodarczyk mówi, że takie zachowanie nie może być uznane za zniewagę.

Do zdarzenia doszło przy pomniku Adama Mickiewicza w Poznaniu, kiedy to anonimowy przechodzień zawiesił tęczową flagę na ramionach pomnika.
Policja na wniosek prokuratury od razu zabezpieczyła wszelkie ślady oraz dowody prawdopodobnego przestępstwa. Kuriozalną sytuacją jest ta, ponieważ prokuratura powołała się na przepis pozwalający policji na natychmiastowe zabezpieczenie dowodów przestępstwa bez uprzedniego wszczęcia śledztwa.

Prokuratura po zbadaniu wszystkich dowodów, jak i zeznań świadków postanowiła umorzyć sprawę – komentując, iż „zawieszenie flagi w kolorze tęczy na pomniku nie może być uznane za zniewagę”.
Rzecznik prokuratury dodał również, że osoby, którym zostały postawione zarzuty, nie popełniły żadnego przestępstwa, gdyż nie doszło do znieważenia pomnika.

Jest to pierwsza taka sprawa od nocy z 28 na 29 lipca, kiedy to pierwsi aktywiści środowisk LGBT wywiesili tęczowe flagi na kilku Warszawskich pomnikach, w tym na rzeźbie Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża.

Akcja ta miała na celu walkę z wszelką homofobią, jaka pojawiła się ostatnimi czasy w Polsce. Środowiska LGBT nie czują się bezpiecznie i mówią otwarcie, że chcą być postrzegani jako ludzie, a nie jako ideologia. Ten bunt jest manifestem przeciw złemu traktowaniu odmienności, jaką w tym przypadku jest orientacja seksualna.

Przypomnijmy, że tęczowe flagi pojawiają się coraz częściej w różnych miejscach polski. Jednym z równie kontrowersyjnych pomników, na którym owa flaga się pojawiła był pomnik św. Jana Pawła II w Dębicy. Władze miast mówią tutaj o wielu incydentach i niekiedy o dewastacji, gdyż oprócz tęczowych flag pojawiają się na ścianach również treści i symbole nawołujące do większej tolerancji osób ze środowisk LGBT.

Niektóre portale piszą o prymitywnych czynach i grą na uczuciach religijnych, a także o szerokich aktach wandalizmu i przede wszystkim o podziałach politycznych. Jedno jest pewne – aktywiści dalej się nie poddają i walczą z nietolerancją, która stała się wyznacznikiem dla naszego społeczeństwa.

zobacz również Kołysanka Błaszczaka

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments