Moneta bulionowa Krugerrand
Warto przeczytać

Moneta bulionowa Krugerrand

Jeśli chodzi o monety inwestycyjne oraz obracanie nimi na tym właśnie rynku, w rolę swego rodzaju debiutanta, wcieliła się właśnie moneta produkowana w Republice Południowej Afryki.

Cały proces rozpoczął się w lipcu 1967 roku. Choć od tego momentu minęło już ponad 50 lat, to Krugerrand wciąż cieszy się mianem jednej z najpopularniejszych monet bulionowych, jakie są dostępne w sprzedaży.

Jak to w przypadku monet bywa, tak i tutaj zarówno rewers, jak i awers monety ściśle nawiązuje do dziejów tego afrykańskiego kraju. Na rewersie Krugerranda widnieje sylwetka jednego z częściej spotykanych w RPA gatunków antylop – springbok. Z kolei na awersie można dostrzec podobiznę jednego z południowoafrykańskich bohaterów – Paul Kruger. Późniejszy prezydent kraju, mocno wspierał dążenia niepodległościowe. To zresztą właśnie od jego nazwiska pochodzi jeden z członów nazwy monety. Drugi to z kolei rand, czyli określenie tamtejszej waluty.

Początkowo z taśm produkcyjnych mennicy Rand Rafinery, która odpowiada za produkcję monety, zjeżdżały tylko wersje jednouncjowe. Współcześnie wariantów jest więcej. Na rynku spotkać możemy więc jeszcze warianty półuncjowe, ćwierćuncjowe oraz monetę, która posiada w sobie jedną dziesiątą uncji złota.

Warto też dodać, że przez pewien czas, produkcja monety Krugerrand. Decydującym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy, było embargo i zakaz eksportu monet, które wprowadzono w życie w drugiej połowie lat 80. Restrykcje zostały nałożone w związku z apartheidem, który w tamtym czasie w najlepsze trwał w Republice Południowej Afryki. Ta decyzja miała zresztą swe dalsze konsekwencje. Pod jej wpływem, pozostałe państwa, które w tym czasie rozpoczęły produkcję własnych moment, mogły pozwolić sobie więc na zwiększenie produkcji, w związku ze zwiększonym popytem. Dotyczy to choćby monety Klonowy Liść, którą zaczęto wybijać pod koniec lat 70 w Kanadzie.

Choć popyt na południowoafrykańską monetę był rzecz jasna najwyższy przed embargiem, również dziś znajduje ona nowe grono nabywców. Możecie ją Państwo nabyć również w naszym sklepie.

Produkt jest gotowy do wysyłki już 34 godziny od zamówienia. Można go zresztą kupić nie tylko za pośrednictwem sklepu online. Zakupu można też dokonać stacjonarnie, w jednym z oddziałów firmy.

Kupioną monetę otrzymacie Państwo w specjalnym opakowaniu. Zabezpiecza ono przed ewentualnym uszkodzeniem monety Krugerrand. W podobne opakowania wyposażone są zresztą inne monety inwestycyjne dostępne w sprzedaży. Złoto inwestycyjne jest dostępne w punktach Tavex w Warszawie, Katowicach i Gdyni. Nasi doradcy zawsze chętnie pomogą dobrać najlepszą ofertą. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments