Dlaczego pierścienie uszczelniające są tak istotnym elementem wielu maszyn? O-ring i jego zastosowanie
Warto przeczytać

Dlaczego pierścienie uszczelniające są tak istotnym elementem wielu maszyn? O-ring i jego zastosowanie

Od naszych lodówek i pralek po samochody i samoloty, oringi są używane, aby zapobiec przemieszczaniu się płynów tam, gdzie nie powinny. Niezależnie od tego, czy jest to woda, olej czy gaz, oringi pełnią wiele funkcji w różnych gałęziach przemysłu. O-ringi stanowią istotną część codziennego życia. Zapewniają, że woda nie wycieka, a pojemnik z żywnością jest odpowiednio uszczelniony. Głównym zadaniem tych pierścieni jest zatrzymywanie cieczy i gazów podczas ich przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego – podobnie jak uszczelka drzwi lodówki utrzymuje zimne powietrze w środku, lub jak ich zastosowanie w układach hydraulicznych utrzymuje olej hydrauliczny na miejscu.

Są wszędzie: w domu, w pracy, a nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. O-ringi są kluczowym elementem w maszynach, które do działania wymagają przepływu oleju i powietrza. Zapobiegają wyciekom wody, utrzymują przedmioty w ich pojemnikach, obniżają koszty i mogą wydłużyć żywotność maszyn.

Dlaczego pierścienie uszczelniające są tak istotnym elementem wielu maszyn? O-ring i jego zastosowanie

Czym jest oring? Uszczelnienia techniczne i ich właściwości

O-ringi są stosowane na wiele różnych sposobów i w wielu gałęziach przemysłu. Słowo „O-ring” jest nazwą handlową dla każdego materiału gumowego, który jest formowany wokół wstępnie ukształtowanego rowka i utrzymuje ciśnienie lub próżnię w systemie, często zamykając rurę lub szczelną obudowę. Oprócz zastosowania jako uszczelki, O-ringi mogą być używane w innych obszarach jako uszczelki, gdzie kluczowe jest ściskanie lub rozszerzanie i ściskanie, np. w samochodach. O-ringi samochodowe można znaleźć na przykład na oponach samochodowych i wężach chłodnicy.

O-ringi mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Często można je znaleźć w silnikach, drzwiach i zbiornikach gazu, ponieważ są bardzo wytrzymałe pod ciśnieniem i mogą wytrzymać wiele sił. Bez nich części naszych samochodów nie działałyby prawidłowo. O-ringi zapobiegają także przedostawaniu się gazów do innych miejsc, które nie są w stanie ich przyjąć. Dzięki tak wielu zastosowaniom oringi można znaleźć niemal wszędzie. Ale skąd możemy mieć pewność, że spełniają one swoje zadanie tak, jak powinny? Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oringi powinny łatwo dopasowywać się do miejsca mocowania bez deformacji. Ponadto materiał, z którego wykonane są oringi, nie powinien nadmiernie pęcznieć z wiekiem. Oznacza to, że poszukując oringów, należy zawsze kupować je w renomowanych sklepach lub u sprzedawców internetowych, gdzie można mieć pewność, że zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości. Należy zwracać uwagę na rodzaj uszczelnienia, w którym oring jest stosowany. Oringi są przeznaczone do pracy w określonym zakresie temperatur, ciśnień i substancji chemicznych, dlatego ważne jest, aby wybrać właściwy oring do danego uszczelnienia.

Dlaczego pierścienie uszczelniające są tak istotnym elementem wielu maszyn? O-ring i jego zastosowanie

Jakie oringi wybrać? EPDM, NBR, FKM, FPM, VITON 

Oringi mogą być stosowane w wielu dziedzinach i gałęziach przemysłu; są wykorzystywane w systemach uszczelniających, które przepuszczają ciśnienie lub płyny. Oringi są stosowane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, np. w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym i ochrony wód. W samochodzie utrzymują płyn chłodzący na swoim miejscu. Dają pewność, że drzwi nie odpadną lub że górna część samochodu nie poluzuje się. Można je również stosować w branży wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, aby pomóc w utrzymaniu właściwego ciśnienia w różnych częściach instalacji. Oringi są bardzo uniwersalne i są często stosowane na wielu różnych etapach cyklu życia produktu, od produkcji do utylizacji.

 Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze odpowiedniego elementu O-ringu jest dobór materiału, który wytrzyma warunki, w jakich będzie pracował. Na przykład, jeżeli O-ring jest używany jako uszczelnienie w aplikacji o wysokiej temperaturze, guma powinna być dobrana starannie, aby nie uległa degradacji w tej wysokiej temperaturze. Innym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze O-ringu jest to, czy uszczelniany system jest gazowy czy płynny. Systemy płynne są zwykle bardziej powszechne i dlatego łatwiej z nimi pracować niż z systemami gazowymi, które mogą wymagać dodatkowych środków uszczelniających przy tworzeniu uszczelnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments