UWAGA

Uwaga na nowe oszustwo! „Cool Gry Premium” próbuje wykorzystać Polaków

Od kilku dni, ktoś rozsyła na telefony Polaków smsy-y od usługi o nazwie „Cool Gry Premium”. Jaki cel mają te wiadomości? Ostrzegamy przed oszustem.

Oszustwo zaczyna się od sms-a

Na telefony Polaków od niedawna wysyłane są wiadomości następującej treści: „Wiadomosc z internetowej bramki SMS od [NUMER OFIARY]: Potwierdzamy uruchomienie usługi Cool Gry Premium na numerze [NUMER OFIARY]. Uzytkownik bedzie otrzymywal trzy platne prenumeraty tygodniowo przez czas nieokreslony. Oplata zgodna z cennikiem bedzie pobierana automatycznie. Bezplatna rezygnacja dostepna podadresem: www.uslugacoolstop.pl Dziekujemy za korzystanie z uslugi.” Oszust korzysta też z innych domen: dezaktywacjacool.pl, dezaktywacjacentrum.pl. Wiadomości mają przestraszyć potencjalną ofiarę, która ma uwierzyć, że zapisała się na płatną usługę SMS. Instrukcja wypisania się z usługi – jak można przypuszczać – jest fałszywą procedurą, mającą na celu wyłudzenie danych osobowych, m. in. numeru karty płatniczej oraz numeru PIN, a następnie kradzież pieniędzy ofiary, jak również zapisanie jej na płatne usługi Premium SMS.

 

Jak wygląda oszukańcza procedura wyłudzania danych?

Po przejściu na stronę wskazaną w wiadomości SMS, widzimy informację: „W celu dokonania bezpłatnej rezygnacji z usługi prosimy o postępowanie zgodnie z dostępną poniżej instrukcją rezygnacji. Przypominamy, że pozostawienie aktywnej usługi na swoim numerze telefonu wiąże się z naliczaniem opłaty w wysokości: 6,15zł brutto odnawianej cyklicznie w każdy poniedziałek, środę oraz piątek.” Poniżej znajdują się okienka, gdzie jest miejsce na wybranie swojego operatora i wprowadzenie swojego numeru telefonu. Choć tekst od początku wydaje się podejrzany, jeśli ktoś nie czyta uważnie, może dać się nabrać i ponieść duże konsekwencje, bowiem w kolejnych oknach podczas „rezygnowania z usługi”, strona poprosi nas o dokonanie rzekomo nieuregulowanej płatności za usługę, strasząc wysoką karą i informując, że bez jej uregulowania niemożliwe będzie zrezygnowanie z usługi. Jeśli naiwna ofiara zdecyduje się na dokonanie płatności poprzez oszukańczą stronę, poda swoje dane: Bank, rodzaj posiadanej karty płatniczej, imię, nazwisko, numer karty, jej data ważności oraz kod CVV/CVC, jak również PIN.

Uczulajmy rodzinę i znajomych

Choć opisany proceder ma w sobie wiele przesłanek, że jest to oszustwo, istnieje ryzyko że niektórzy nie zachowają środków ostrożności ze względu na pobieżne czytanie czy zmęczenie. Pamiętajmy, żeby uczulać swoją rodzinę i znajomych na takie przypadki, zwłaszcza osoby starsze i słabo zaznajomione z funkcjonowaniem internetu.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o