Studia w Chinach
Prasóweczki Warto przeczytać

Studia w Chinach

Coraz więcej uniwersytetów z Państwa Środka melduje się w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie!

Z populacją 1 400 000 000 ludności kraj ten wyprzedził USA pod względem siły nabywczej swojego PKB. Państwo Środka staje się również jednym z największych graczy w handlu światowym, a produkty pochodzące z Chin często swoją jakością przewyższają te z USA i UE.

Wiele chińskich marek znanych jest na całym świecie. Najbardziej znane chińskie marki to: Xiaomi, Tik Tok, Lenovo, Huawei, Alibaba, Air China, Haier, Anker, Hisense, OnePlus, Oppo, Vivo, Meizu, Geely, Sinopec, China Mobile, Tencent czy Wanda Group. W ostatnich latach firmy chińskie przejęły takie marki jak: Volvo, Saab, Motorola, ThinkPad czy znane z polskich stołów Morliny. Na liście 500 największych marek na świecie 95 należy do Chin a 128 do USA. Wiele urządzeń korzysta z chińskich podzespołów, do których najczęściej należą mikroprocesory i półprzewodniki. Chiny znane są z rozwoju sztucznej inteligencji oraz technologii 5G, w których dominują na świecie. Są również pierwszym krajem, który umieścił swojego satelitę po ciemnej stronie księżyca. Należą do światowej czołówki w zasobach ziem rzadkich.

Biorąc pod uwagę jaką rolę dla kierownictwa państwa ma gospodarka, to język chiński, biznes, kultura, obyczaje oraz zasady kształtujące relacje międzyludzkie, mogą okazać się ciekawym pomysłem na studiowanie i wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.

Chińskie uniwersytety od lat chętnie zapraszają do siebie studentów międzynarodowych. Uczelnie z Chin meldują się w pierwszej setce rankingów światowych. Według rankingu szanghajskiego z 2022 roku w pierwszej setce jest osiem uniwersytetów z Chin. Jeśli do tego dołożymy Tajwan i Singapur, to okażę się, że już co dziesiąty uniwersytet z pierwszej setki pochodzi z chińskiego obszaru kulturowego.

Chiński system nauczania wyższego jest podobny do tego, który znamy z UE czy USA. Licencjat trwa 4 lata, po nim można zrobić magisterkę, która trwa dwa lata. Obcokrajowcy mogą studiować po angielsku, zaś same studia są odpłatne. Semestr szacujemy na 2 500 zł do 15 000 zł. Bogate programy stypendialne powodują jednak, że można studiować i nie ponosić opłat czesnego. Dodatkowym atutem mogą być koszty życia w Chinach, chociaż wynajęcie kawalerki w Szanghaju do tanich już nie należy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments