Statystyki oszustw
Oszustwo

Statystyki oszustw

9 mln zł – tyle przestępcy w 2017 r. wyłudzili od seniorów, m.in. przez telefon, podając się za pracowników firm pożyczkowych i operatorów telekomunikacyjnych.

W pierwszym kwartale 2018 r. na skutek tego typu oszustw starsze osoby utraciły 4,3 mln zł. Nie tylko jednak oszuści korzystają na naiwności seniorów, ale także firmy, które nakłaniają starszych ludzi do podpisywania niekorzystnych dla nich umów. Przykładem może być telefoniczne przedłużanie umowy abonamentowej, gdzie pośpieszne wyrażanie zgody na wszystkie proponowane warunki, których klient nie widzi na papierze, może skutkować później koniecznością płacenia przez niego rachunków nawet czterokrotnie wyższych, niż to wynikało z rozmowy z konsultantem. – Kiedy zawieramy umowę na odległość, czyli przez telefon, jest ona ważna tylko pod kilkoma warunkami. Gdy sprzedawca zaprezentuje nam ofertę, a my ją przyjmiemy, to nasze ustalenia muszą być potwierdzone pisemnie lub na innym nośniku trwałym.

W praktyce oznacza to przesłanie umowy kurierem lub e-mailem – tłumaczy Marcin Dynak, ekspert Intrum. – Jeżeli jej nie podpiszemy (lub nie wyślemy potwierdzającej wiadomości), umowa jest nieważna. Niektóre nierzetelne firmy pomijają jednak ten obowiązek, zakładając, że klient nie ma odpowiedniej wiedzy o swoich prawach i uznaje, że zawarł wiążącą umowę przez telefon. Co ważne, nawet gdy podpisaliśmy przesłane dokumenty, mamy prawo do odstąpienia od zawartej transakcji. Możemy zerwać umowę w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia, i to bez podawania przyczyny naszej decyzji. W przypadku zamówienia produktów czas ten liczy się od dnia otrzymania przesyłki z towarem. Zawierając umowę przez telefon, trzeba zachowywać ostrożność i pamiętać o tym, że po drugiej stronie słuchawki może znajdować się nie tylko przedstawiciel firmy, ale i potencjalny oszust. Jeśli uda mu się wyłudzić od nas dane, takie jak: numer PESEL, numer dowodu osobistego, hasła abonenckie dla klientów telefonii czy do bankowości elektronicznej, może usiłować posłużyć się naszą tożsamością do popełnienia przestępstwa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments