Procesy

Niewinni, taki wyrok usłyszeli dziś dwaj funkcjonariusze z Wałbrzyskiego komisariatu.

Na komisariacie mamy czuć się bezpiecznie, nawet jeżeli znaleźliśmy się tam z powodu popełnionego przez nas przestępstwa. Niestety nie jest tak w każdym przypadku. Przekonał się o tym Piotr G., który w sierpniu 2013 r. został brutalnie pobity na Komisariacie V Policji w Wałbrzychu, a po jego opuszczeniu zmarł. Funkcjonariusze zostali uniewinnieni.

Śmierć

W sierpniu 2013 roku Piotr G. w związku z niestosowaniem się do regulaminu został zatrzymany przez funkcjonariuszy, zawieziony na komisariat i przesłuchany. Następnie nałożono na niego mandat karny i wypuszczono. Wieczorem ciało Piotra G. znaleziono niecały kilometr od komisariatu, w którym był przesłuchiwany. Lekarz wezwany na miejsce stwierdził zgon. Taką wersję wydarzeń ustalił prokurator.

Procesy

Obaj mężczyźni od początku nie przyznawali się do zarzucanych im czynów. W akcie oskarżenia zarzucono im, że w dniu 29 sierpnia 2013 roku katowali Piotra G., zadawali mu ciosy nogami i pięściami. Piotr G. opuścił komisariat o godz. 17:35, a jego ciało znaleźli przechodnie o godz. 20:50. Biegły podczas sekcji zwłok stwierdził uszkodzoną śledzionę i połamane żebra. Po wyjściu z komisariatu Piotr G. zadzwonił do znajomych informując ich, że został pobity przez policjantów. Funkcjonariusze zostali wydaleni ze służby.

Materiał dowodowy zebrany w sprawie był szczątkowy. Jak oznajmiła rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy, Agnieszka Połyniak, poszkodowany w organizmie miał alkohol, jego ubranie, w którym został znaleziony, było potargane, a z komisariatu wyszedł ubrany nienagannie, to może wskazywać, że coś się wydarzyło w międzyczasie. Materiał zebrany w sprawie nie tworzył łańcucha, dlatego też zapadł wyrok uniewinniający.

29 sierpnia 2016 roku rozpoczął się pierwszy proces funkcjonariuszy, który zakończył się uniewinnieniem w październiku 2016 roku. Od wyroku apelację złożyła prokuratura i rodzina poszkodowanego. Sąd Apelacyjny uchylił wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. W czerwcu 2017 roku ruszył drugi proces, w którym zapadł wyrok skazujący Pawła H. na 5 lat więzienia i uniewinniający Grzegorza H. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w dniu dzisiejszym uniewinnił obu funkcjonariuszy.

Kasacja?

Prokurator zajmujący się sprawą Piotra G. po rozstrzygnięciu Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oznajmił, że myśli o wniesieniu kasacji od wyroku. W jego mniemaniu materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do sprawstwa oskarżonych.

Po raz kolejny mamy do czynienia ze sprawą nadużycia uprawnień przez policjantów. Zobaczymy jak zakończy się ten przypadek.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o