Świętokrzyskie atrakcje turystyczne
Poradnik

Świętokrzyskie atrakcje turystyczne

Województwo świętokrzyskie wzięło nazwę od sanktuarium Świętego Krzyża, znajdującego się na szczycie Łyśca. W Sanktuarium znajduje się relikwia – fragmenty drzewa z krzyża na którym umarł Chrystus i stąd nazwa całej krainy geograficznej. Góry Świętokrzyskie są niskimi górami. Najwyższy szczyt – Łysica mierzy niewiele ponad 600 metrów nad poziom morza. Jednak to, co wyróżnia tę krainę, to urokliwe krajobrazy, ciekawe zabytki, skanseny i miejsca rozrywki.

Zabytkowe miejsca.

Jednym z piękniejszych zabytków jest wspomniany wyżej klasztor Świętego Krzyża. Prowadzi tam kilka szlaków turystycznych. Najbardziej znany z nich to Szlak Królewski od strony Nowej Słupi. Historia tego miejsca sięga aż XII wieku kiedy to ufundowany został klasztor opactwa Benedyktynów. Już w XV zaczęto rozbudowywać klasztor i wtedy zaczął być ważnym sanktuarium. Miejsce to gościło wielu znamienitych gości i koronowanych głów. Miało też swoje upadki, takie jak liczne pożary a w czasach carskiego zaboru przekształcone zostało na ciężkie wiezienie, które funkcjonowało do czasów II Wojny Światowej.

Miasto Sandomierz jest również magicznym miejscem, gdzie współczesność przeplata się z historią. Najbardziej doceniany jest zabytkowy rynek i jego otoczenie. Jest to bardzo zadbane i skrywające sporo tajemnic miasto. Można spokojnie w nim wypocząć i podumać w jednej z licznych kawiarenek przy rynku. Każdy kto tutaj raz przyjedzie, na pewno będzie chciał wrócić.

Kielce są stolicą województwa. Miasto staje się coraz nowocześniejsze ale zabytki cały czas otoczone są troskliwą opieką. Można tutaj wspomnieć o Pałacu Biskupim i Bazylice Katedralnej. Jest jeszcze kilka ciekawych architektonicznie kościołów, jak widoczny z daleka kościół Świętego Krzyża lub Najstarszy w mieście Kościół Świętego Wojciecha. Kielce są miejscem z ciekawymi muzeami: Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Zabawek, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i oczywiście Muzeum Narodowe ze swoimi oddziałami w terenie. Miasto znane jest również z cyklicznych imprez kulturalnych i muzycznych a także sławnych Targów, które obejmują różne dziedziny.

Nie sposób wspomnieć o miejscach z zabytkowymi ruinami zamków w województwie. Na uwagę zasługuje cały czas restaurowany Zamek w Chęcinach, Zamek w Krzyżtoporze i ciekawe ale już szczątkowe ruiny w Podzamczu Piekoszowskim. Zamek Pięknie odrestaurowany i funkcjonujący do tej pory to Kurozwęki. Ale to tylko niektóre miejsca polecane do odwiedzenia.

Rozrywka w regionie.

W regionie świętokrzyskim powstało i wciąż powstaje wiele miejsc, gdzie wraz z rodziną lub przyjaciółmi można miło spędzić czas. Można tutaj wymienić JuraPark w okolicach Bałtowa, Park Miniatur gdzie można obejrzeć najbardziej znane budowle świata w mikroskali lub Muzeum etnograficzne w Tokarni, gdzie zachowane są dawne budynki wiejskie z wyposażeniem. W regionie sezonowo czynnych jest kilka dosyć stromych stoków narciarskich i całorocznie kilka nowoczesnych pływalni. Na uwagę zasługuje też niedawno powstałe Oceanarium w Chrustach koło Zagnańska.

Ciekawostki geologiczne.

W Górach Świętokrzyskich można zwiedzić wiele miejsc, gdzie dane jest obserwowanie dziejów geologicznych Ziemi. W samych Kielcach to Rezerwat Kadzielnia i godne uwagi Centrum Edukacji Geopark. Sławna Jaskinia Raj jest celem wielu nie tylko szkolnych wycieczek. W Świętej Katarzynie udostępnione są do oglądania najstarsze piece do wytopu stali. W tym samym mieście, znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników geologii i kamieni półszlachetnych i szlachetnych – Muzeum Minerałów i Skamieniałości, a tam kolekcje biżuterii ze sławnego krzemienia pasiastego.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o