5 pytań, które powinniście zadać swojemu przyszłemu fotografowi ślubnemu.
Poradnik

5 pytań, które powinniście zadać swojemu przyszłemu fotografowi ślubnemu.

Wybór fotografa ślubnego nigdy nie należy do czynności łatwych ani przyjemnych. W końcu od tej jednej decyzji zależy to, czy będziecie zadowoleni z otrzymanych fotografii. Podjęcia decyzji nie ułatwia ilość ofert dostępnych na każdym kroku w Internecie.

5 pytań, które powinniście zadać swojemu przyszłemu fotografowi ślubnemu.

Fotografowie ślubni ogłaszają się na wielu portalach, prześcigając się w zamieszczaniu rozbudowanych ofert oraz podrasowanych zdjęć. Przy dokonywaniu wyboru fotografa możecie polegać na poleceniu od znajomych bądź bliskiej rodziny. Jednak jeżeli nikogo takiego nie macie w swoim otoczeniu, to wówczas przed spotkaniem z kandydatem na fotografa ślubnego powinniście sobie przygotować krótką listę pytań, które mu zadacie. Uzyskane odpowiedzi powinny wam pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Pytanie o dostępne terminy

Osoby organizujące ślub i przyjęcie weselne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich, to osoby, które w pierwszej kolejności ustalają termin ślubu w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego i następnie poszukują fotografa, kamerzysty czy sali w konkretnym terminie. Druga grupa osób robi nieco inaczej – najpierw sprawdza dostępność poszczególnych usługodawców i dopiero na podstawie uzyskanych informacji podejmuje decyzję o terminie uroczystości. Niezależnie od tego, w której grupie wy się znajdujecie, to pytanie o dyspozycyjność fotografa powinno być pierwszym jakie mu zadacie.

Oferta – co może wam zaproponować?

Drugie, nie mniej istotne pytanie powinno być zadane o to, co fotograf ślubny może Wam zaproponować. Czy będzie to sam reportaż z uroczystości zaślubin, czy też umowa będzie uwzględniała zdjęcia wykonane na przyjęciu weselnym. Jeżeli fotograf zostanie na weselu, to do której godziny. Czy wykona Wam plener, a jeżeli tak, to czy odbędzie się on tego samego dnia czy jednak będziecie się musieli umówić na inny termin. Pytanie o ofertę i jej szczegóły są niezmiernie istotne. Należy je zadać jeszcze zanim podejmiecie decyzję o wyborze fotografa. Takie podejście pozwoli wam uniknąć późniejszych nieporozumień i rozczarowań.

Ile to będzie kosztowało?

Pytanie o ostateczną cenę wykonania usługi jest mocno powiązane z punktem poprzednim, jednak nie należy się sugerować tylko i wyłącznie ostateczną kwotą wyrażoną w złotówkach. Dwóch różnych fotografów może wam zaproponować wykonanie reportażu w przykładowej cenie dwóch tysięcy złotych, z czego jeden odda wam sto zdjęć na płycie, a drugi wykona album albo fotoksiążkę. Jest różnica, prawda?

Sprzęt na jakim pracuje

Zawsze warto zapytać fotografa także o sprzęt na jakim pracuje. To pytanie można zadać nawet w przypadku, gdy nie ma się pojęcia o fotografii i uzyskana odpowiedź będzie czarną magią. Na podstawie zaangażowania z jakim fotograf będzie mówił o swoim sprzęcie można wyciągnąć wnioski dotyczące jego profesjonalizmu.

Jakie ma doświadczenie

Pytanie o dotychczasowe doświadczenie i referencje również wydaje się bardzo istotne. Wszak zadowolony klient jest najlepszą wizytówką każdego profesjonalisty, Nie bójcie się zadawać pytań – w końcu kto pyta, nie błądzi!

Artykuł powstał wraz z serwisem studiokisiel.pl który poświęcony tematyce ślubnej..

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o