Na co zwracać uwagę, poszukując mieszkania do wynajęcia?
Polecane serwisy Warto przeczytać

Na co zwracać uwagę, poszukując mieszkania do wynajęcia?

Nie każdy ma możliwość posiadania mieszkania własnościowego – jest to kosztowna inwestycja, dlatego kupno własnych czterech kątów nieraz wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń.

Mieszkania do wynajęcia

Alternatywą dla osób, które z jakichś powodów nie mogą zakupić mieszkania, jest jego wynajem. Tu mamy do czynienia z kilkoma możliwościami: może to być wynajem od spółdzielni mieszkaniowej, która będzie pobierać od najemcy czynsz w określonej przez jej statut wysokości, mieszkanie kwaterunkowe, gdzie właścicielem lokalu jest gmina, oraz wynajem od osoby prywatnej, która często oprócz opłat czynszowych i licznikowych, pobiera od lokatora tak zwane odstępne, w umówionej przez obie strony wysokości. Taka forma wynajmu jest najbardziej rozpowszechniona.

W zależności od miasta, ceny mieszkań o podobnych standardach będą się różnić – w wielkich aglomeracjach, a szczególnie w dzielnicach o wyższym standardzie lokalizacyjnym będą droższe, w małych miastach i w dzielnicach oddalonych od centrum – dużo niższe. Jedne z najdroższych mieszkań znajdziemy w centrach miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, a także w stosunkowo niewielkich, ale cieszących się ogromną popularnością – w Sopocie i Zakopanem.

Mieszkania do wynajęcia w Warszawie

Wbrew pozorom, właściciele mieszkań w Warszawie stosunkowo często wynajmują swoje lokale na całkiem przyzwoitych warunkach. W zależności od lokalizacji ceny są zróżnicowane i jak to zwykle bywa – tam, gdzie jest dalej do centrum kwota wynajmu będzie niższa, natomiast bliżej centrum cena odpowiednio wzrośnie.

Przy zamiarze wynajmu, pierwszą czynnością jest przejrzenie cen mieszkań na wynajem – tu z pomocą może przyjść porównanie cen wszystkich lokali o podobnym standardzie, znajdujących się w interesującej nas okolicy – jeżeli cena jednego z nich znacznie różni się od pozostałych, a opis nie zdradza żadnych mankamentów, konieczne będzie zweryfikowanie rzetelności informacji o lokalu. Niska cena nie zawsze musi być związana z nieuczciwymi zamiarami wynajmującego – zdarza się, że właściciel pilnie wynajmuje mieszkanie ze względu na sprawy osobiste i bardziej mu zależy na krótkim czasie oczekiwania na nowego lokatora, niż na wyższym odstępnym.

Kaucja – konieczna czy nie?

Kolejna sprawa to wysokość ewentualnej kaucji – oferenci często żądają kaucji równej wysokości odstępnego lub wyższej, co według nich jest zabezpieczeniem przed nieuczciwym działaniem lokatora. Wpis o wysokości kaucji oraz określenie, w jakich okolicznościach może być niezwrócona, powinien znaleźć się w umowie najmu.
Istotną sprawą jest również stan mieszkania oraz jego wyposażenie – zazwyczaj lokale są umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, ale można również wynająć mieszkanie bez mebli – w takiej sytuacji można spokojnie negocjować wysokość kaucji, a nawet cenę wynajmu.

Tak wynajmujący, jak i odnajemca mają wobec mieszkania pewne prawa i obowiązki – wyszczególnienie ich w umowie pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień. Warto więc zwrócić uwagę na treść umowy i dopilnować by wszystkie konieczne punkty zostały należycie określone.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o