Kilka słów o analizie finansowej w przedsiębiorstwie
Polecane i promocje

Kilka słów o analizie finansowej w przedsiębiorstwie

Każde przedsiębiorstwo prędzej czy później powinno przejść proces analizy finansowej. To niezbędna ocena działania firmy, mająca na celu kontrolę i ocenę działania przedsiębiorstwa. To cenne źródło informacji, które pozwala wprowadzić kroki mające na celu optymalizację firmy.

Analiza finansowa a kontrola

Teoretycznie analiza finansowa przypomina swoistą kontrolę przedsiębiorstwa od strony finansowej. Dzięki temu przedsiębiorca lub przyszły inwestor otrzymuje pakiet informacji o działalności firmy, co w konsekwencji pozwala wdrożyć odpowiednie działanie. Takie działanie umożliwia strategię i planowanie, co jest niezwykle istotne w procesie optymalizacji pracy przedsiębiorstwa.

Kto powinien przeprowadzić analizę finansową?

Zazwyczaj to sami przedsiębiorcy jako pierwsi zlecają ocenę rentowności i płynności przedsiębiorstwa. Dzięki temu mogą wprowadzić odpowiednie kroki do poprawy stanu faktycznego firmy, bądź zaprzestać działania, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Analiza to również cenne źródło informacji dla ewentualnych inwestorów. Jeśli bowiem okaże się podczas kontroli, iż przedsiębiorstwo nie spełnia odpowiednich wymogów w zakresie rentowności i płynności, inwestowanie w dane przedsiębiorstwo nie ma większego sensu i może przynieść tylko straty.

Analiza jest niezbędna dla banku, kiedy przedsiębiorstwo występuje o kredyt. Wypłacalność firmy to bowiem podstawowa informacja dla banku o możliwościach finansowych przedsiębiorstwa.

Jakie obszary obejmuje analiza?

Narzędzie cechuje dość duża elastyczność w zakresie tematyki. Rodzaj analizy uzależniony jest głównie od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Może dotyczyć szczątkowych zjawisk lub obejmować swym zakresem cały kompleks sytuacji w przedsiębiorstwie. Ponadto może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny. Często również dotyczy jednego przedsiębiorstwa lub nabiera charakteru międzyzakładowego.

Analiza finansowa jest cennym źródłem informacji i mimo iż budzi lęk i niepokój w zakresie zasadności działania, warto przeprowadzić ją dla oceny bieżących i przyszłych działań.

Artykuł powstał we współpracy z Analiza Finansowe – eanaliza.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o