Jak przygotować Zetora do sezonu?
Polecane i promocje

Jak przygotować Zetora do sezonu?

Zimowy postój to dobry czas, by przygotować odpowiednio traktor do nowego sezonu. Już od wczesnej wiosny musimy rozpocząć pierwsze prace, warto więc by maszyna była gotowa w stu procentach. Przygotowanie ciągnika do bezawaryjnej pracy przez cały rok nie jest trudne, wystarczy tylko wykonać kilka prostych czynności, oraz wymienić kilka elementów eksploatacyjnych. Podpowiadamy w jaki sposób przygotować do sezonu traktory Zetor, które są wyjątkowo popularne na polskich wsiach na terenie całego kraju.

Oleje i filtry

Zima jest dobrym okresem na dokonanie wymiany oleju silnikowego. Jeżeli zbliża się nam termin wymiany oleju w skrzyni biegów, również warto przeprowadzić tę operację. Nie zapomnijmy, że wraz ze środkami smarnymi konieczne jest wymienienie lub wyczyszczenie filtrów, które znajdują się w odpowiednich układach. Mowa przede wszystkim o filtrze oleju silnikowego, a także filtrze podnośnika. Zetor wykorzystuje standardowe rodzaje filtrów, które możemy zakupić praktycznie w każdym sklepie. By oszczędzić sobie czasu i zaoszczędzić nieco środków finansowych, poleca się zamówienie kompletu filtrów w internetowym sklepie rolniczym. Podczas wymiany oleju pamiętajmy, aby silnik był rozgrzany. Wtedy ciecz o wiele łatwiej spłynie przez korek spustowy. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o olej skrzyniowy. W tym wypadku, by szybciej nagrzać środek smarujący, polecane jest intensywne używanie podnośnika TUZ-a, ponieważ pracuje on na tym samym oleju co cała skrzynia. By ułatwić ponowny rozruch, warto zalać zarówno filtr olejowy, jak i podnośnika niewielką ilością odpowiedniego środka smarnego.

Instalacja elektryczna

Czeskie ciągniki marki Zetor mają instalację prądową wykonaną z dobrych jakościowo materiałów, co powoduje że nawet ta funkcjonująca w wyjątkowo starym traktorze nie powinna sprawiać problemów eksploatacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrym pomysłem jest przejrzenie jej przed nowym sezonem. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zmierzenie napięcia akumulatora. Jeżeli jest wyraźnie niższe od 12,5 V, baterię należy doładować prostownikiem. Następnie zmierzmy napięcie podczas rozruchu. Wartość poniżej 9 V dyskwalifikuje akumulator i dobrze jest go wymienić przed sezonem. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie napięcia ładowania, podczas uruchomionego silnika. Powinno ono wynosić powyżej 14 V. Problemy w instalacji często spowodowane są skorodowanymi stykami bądź brudnymi klemami. By mieć zawsze sprawnego Zetora, powinniśmy sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne. Warto zrobić to zwłaszcza przy alternatorze bądź prądnicy, rozruszniku, a także za skrzynką z bezpiecznikami.

Odpowiednio przygotowany Zetor odwdzięczy nam się bezawaryjną pracą przez cały sezon. Wszelkie naprawy, które wiemy że będą nas czekać prędzej czy później, najlepiej przeprowadzić zimą. Nawet jeżeli traktor jest w pełni sprawny, powinniśmy zdecydowanie przejrzeć wszystkie instalacje i komponenty, a także zadbać o wymianę olejów i filtrów. Dzięki temu ciągnik na pewno nas nie zawiedzie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments