Oszustwo

Oszust internetowy zatrzymany. Okradał ludzi wykorzystując ich zaufanie.

Artykuł przedstawia przestępstwa mieszkaniec Zduńskiej Woli, oszukując ludzi na duże kwoty pieniężne i kradnąc ich sprzęt komputerowy. Mężczyzna fałszował zrzuty ekranu przelewów, a następnie nakłaniał do nadania przesyłki.

 

Funkcjonariusze Policji pracujący w wydziale do walki z cybeprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi współpracujący ze stróżami prawa stolicy powiatu w województwie łódzkim Zduńskiej Woli dokonali zatrzymania 26-letniego mieszkańca Zduńskiej Woli, któremupostawiono podejrzenia licznych oszustw na pokaźne kwoty dokonywane w sieci internetowej. 26-letni zatrzymany zduńskowolanin prawdopodobnie doprowadził do oszustw o skali ogólnokrajowej, wyłudzając sprzęt elektroniczny o łącznej wartości około 48 tysięcy polskich złotych. Dzięki współpracowaniu z jednym z aukcyjnych portali internetowych funkcjonariusze policji zdołali ustalić fakt, iż na terenie powiatu zduńskowolskiego funkcjonuje cyberprzestępca, który oszukuje, wprowadzając w błąd sprzedawców sklepów internetowych, a następnie wykorzystuje ich niewiedzę, wyłudzając towary sprzętu elektronicznego. Podejrzany przy użyciu cudzych nieprawdziwych danych osobowych wykonywał liczne zakupy na aukcyjnych stronach internetowych, a następnie wysyłał sprzedawcą sfałszowane potwierdzenia płatności bankowości intranetowej. Większość osób nabierała się na sztuczki zduńskowolanina. Tym prostym sposobem sprzedawcy nadawali przesyłki na adresy paczkomatów w podanych przez oszusta, które następnie odbierał w obszarze terenu województwa łódzkiego we wskazanych specjalnych automatach przeznaczonych do przetrzymywania i wydawania paczek klientom.

Stróże prawa będący w posiadaniu tej wiedzy bez większych utrudnień namierzyli miejsce, w które ma zostać przysłana kolejna z paczek. 16 lutego bieżącego roku 26-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli wpadł w „sidła” policyjnych funkcjonariuszy, gdy w miejscowości Szadek podążał do miejsca, gdzie miał odebrać „swoją” przesyłkę. Łódzka Policja Komendy Wojewódzkiej zabezpieczyli, także stację komputerową oskarżonego, w której zamontowane były podzespoły sprzętowe pochodzące z oszustw.

Na dzień dzisiejszy obecnie zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia jedynie pojedynczego przestępstwa zatrzymanemu, a mianowicie usiłowanie oszustwa podczas zakupu sprzętu elektronicznego którego łączna wartość przekraczała niewiele ponad 900 złotych. Funkcjonariusze śledczy badają obecnie, czy zduńskowolanin popełnił, także inne podobne przekręty. Z początkowych doniesień wynika fakt, iż ofiarami mężczyzny może być liczna suma osób w obrębie całej Rzeczypospolitej Polskiej, domniemaną całkowitą wartość ukradzionych przedmiotów podaje się jako przekraczającą 48 tysięcy złotych.

Prokurator zawnioskował o aresztowanie mężczyzny, na co sąd odpowiedział pozytywnie i obecnie 28-letek przebywa na okres trzech miesięcy w areszcie. Podejrzanemu grozi za dokonanie oszustwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat ośmiu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o