Integracja poprzez znęcanie
Nękanie

Integracja poprzez znęcanie

Integracja poprzez znęcanie – Niepubliczne przedszkole integracyjne w Głogowie cieszyło się świetną opinią wśród rodziców – do czasu aż na jaw wyszły zdumiewające informacje na temat zachowania jednej z opiekunek. Kontrola dolnośląskiego kuratorium oświaty wykazała, że w placówce doszło do znęcania się nad niepełnosprawnym sześciolatkiem. Prokuratura jest w trakcie badania sprawy.

Integracja poprzez znęcanie  – Przedszkole „idealne”? Gdy na początku marca dzieci z grupy zaczęły informować rodziców o strasznych rzeczach, jakie wydarzyły się w głogowskim przedszkolu, wszyscy byli w szoku. Przedszkole, jak i sama wychowawczyni, miało bardzo dobrą opinię. Nie tylko za dobry kontakt z rodzicem, ale także świetną opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi, z problemami rozwojowymi. Jak twierdzi dyrektorka przedszkola, Kinga Mikołajczyk, wychowawczyni jest wzorowym pracownikiem z bardzo dużym doświadczeniem.

Integracja poprzez znęcanie

Co wpłynęło na zmianę zachowania opiekunki i dlaczego nikt nie zauważył tego wcześniej?

Krzyki i przywiązywanie do krzesła sposobem na uspokojenie chorego dziecka.

Gdy jedno z dzieci opowiedziało rodzicom o niepokojącym zachowaniu opiekunki względem niepełnosprawnego chłopca, ci postanowili zgłosić sprawę dyrektorce i kuratorium. Podczas kontroli kuratorium oświaty przeprowadzono ankietę, w której zapytano rodziców o niepokojące zachowania kadry pedagogicznej. Rodzice odpowiadali na podstawie własnych obserwacji, rozmów z dziećmi, a także oceniali swoją współpracę z wychowawcami. Jak informuje Janusz Wrzal, dolnośląski wicekurator oświaty, w odpowiedziach rodziców pojawiły się sygnały o znęcaniu się nad 6-letnim Jakubem. Wychowawczyni miała krzyczeć również na inne dzieci, szarpać za ręce, a nawet wykręcać je. Dzieci były karcone bez powodu, a najgorzej traktowany był niepełnosprawny chłopczyk, którego opiekunka przywiązywała do krzesła, zaklejała usta taśmą, a nawet przykrywała prześcieradłem, gdy ten był niegrzeczny. Dodatkowo wszystko to działo się na oczach innych dzieci, które poprzez obserwację zachowań opiekunki, uczyły się podobnego zachowania wobec osób niepełnosprawnych. Zarzuty dotyczyły tylko jednej wychowawczyni, rodzice dzieci z pozostałych grup byli zadowoleni z opieki i współpracy z przedszkolankami.

Prokuratura postawiła zarzuty .

Po kontroli dolnośląskiego kuratorium oświaty sprawą zajęła się prokuratura. Nie ujawniono, czy przesłuchiwana kobieta przyznała się do winy. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Legnicy, kobiecie postawiono zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad małoletnim. Kobiecie grozi od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Już teraz zastosowano wobec niej dozór policyjny, dostała także zakaz opuszczania kraju oraz zbliżania się i kontaktowania z mającym problemy rozwojowe chłopcem. Nie może też wykonywać funkcji związanych z opieką nad osobami małoletnimi.

Likwidacja grupy sposobem na problemy?

Zaraz po kontroli kuratorium właściciel przedszkola postanowił zadecydować o likwidacji integracyjnej grupy. Tłumaczył to faktem, że nie mógł zapewnić dzieciom opieki, ponieważ nie znaleziono zastępstwa za oskarżoną opiekunkę. Jak twierdzi dolnośląski wicekurator oświaty: „To coś nie do pomyślenia w przedszkolu publicznym”. Jednak przepisy nie dają żadnych ograniczeń w sprawie likwidacji grup wobec niepublicznych placówek. Nikt nie był więc w stanie zapobiec takiej decyzji właściciela.

Dopiero prezydent Głogowa pomógł dzieciom z grupy oraz ich rodzicom, przydzielając je do innej, tym razem publicznej, placówki. Grupa nie została rozdzielona, dzięki czemu przedszkolaki o wiele lepiej odnajdą się w nowym miejscu. Miejmy nadzieję, że koszmar zarówno Jakuba, jak i wszystkich dzieci już się skończył, a przedszkolanka otrzyma karę za swoje tragiczne zachowanie. Należy jednak zastanowić się nad tym, jak doszło do tej sytuacji i dlaczego nikt z placówki nie zauważył, że kobieta zachowuje się nieodpowiednio? A może nikt nie chciał tego zauważyć.

Integracja poprzez znęcanie

Daj ocenę (5 / 1)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
franek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
franek
Gość
franek
Daj ocenę :
     

maskra jak można być tkim sdysta