Narkotyki

Starachowice. Narkotyki za 2 miliony przechwycone przez policję. Trzech zatrzymanych

Policjanci z KWP w Kielcach zatrzymali trzech mężczyzn, u których w mieszkaniach znaleźli duże ilości różnego rodzaju narkotyków. W sumie 36 kg amfetaminy, extazy, marihuany i innych.

Policjanci już wcześniej, pracując nad przestępczością narkotykową zebrali informacje o tym, że jeden z mieszkańców Starachowic zajmuje się zakazanymi substancjami. Wieczorna akcja 1 marca potwierdziła ich przypuszczenia. Funkcjonariusze udali się pod adres, gdzie mieszka 66-latek. Od razu odkryli w jego domu znaczne ilości narkotyków. Część z nich trzymał także w garażu. Znalezisko to 19 tysięcy sztuk tabletek extazy, 13 kg marihuany oraz 10 litrów amfetaminy w płynie, z czego można zrobić około 14 kg tego narkotyku w proszku. Gdy mundurowi wykonywali czynności, zatrzymali kolejnego mężczyznę podejrzewanego o udział w procederze. 36-latek i 66-latek w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach usłyszeli postawione im zarzuty udziału w obrocie narkotykami. Sąd tymczasowo aresztował ich na trzy miesiące. Kara, jaka jest przewidziana za taki czyn, to do 12 lat więzienia.

 

Dom pełen niespodzianek

 

Już następnego dnia policjanci z wydziału antynarkotykowego kieleckiej KWP mieli ręce pełne roboty. Ponieważ mieli podejrzenia wobec 30-letniego mieszkańca Starachowic, udali się pod jego adres zamieszkania. Okazało się, że również tam czekało ich niemałe znalezisko. 30-latek w wynajmowanym domu trzymał 1300 tabletek extazy i prawie pół kilograma tej samej substancji, co w tabletkach – w postaci krystalicznej. Oprócz tego policjanci zabezpieczyli 1,8 kg marihuany i 57 gramów amfetaminy. Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania znacznych ilości zakazanych substancji. On również, jak poprzedni przestępcy został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Podczas procesu będzie mu groziło do 10 lat więzienia.

 

Extazy może zabić?

 

Popularna wciąż tabletka, której potoczna nazwa to wspomniana extazy przoduje w niebezpieczeństwie zatruć. Jest stosunkowo tania. Jedna sztuka działa do kilku godzin i według nieoficjalnych danych kosztuje od 15 do 35 złotych. Dla niektórych stanowi zamiennik alkoholu na imprezie. Niestety nie bez powodu jest zakazana. Nie tylko stymuluje układ nerwowy, ale jej właściwości są psychodeliczne. Jednak to, co funkcjonuje na czarnym rynku jest poza kontrolą. Tak jest też z narkotykami. Coraz częściej extazy zawiera 80 procent zupełnie innych chemicznych substancji, tak zwanych wypełniaczy. To sprawia, że tabletki mogą być bardziej toksyczne, a po zażyciu niesie to za sobą ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Szczególnie dla osób, które mają problemy z krążeniem, wystarczy nawet jedna dawka, aby wywołać zapaść, a nawet śmierć.

 

Amfetamina i marihuana to wciąż, obok extazy najpopularniejsze narkotyki w Polsce – i jedne z najtańszych. Dlatego też stanowią duże pole manewru dla osób handlujących. Mimo że 30-letni mieszkaniec Starachowic, zatrzymany przez policję, otrzymał jedynie zarzut posiadania znacznych ilości, to niewykluczone, że usłyszy kolejne zarzuty dotyczące handlu narkotykami. Kto bowiem trzyma w domu prawie dwa kilo „trawki” i tysiące tabletek odurzających na własny użytek, wartych tysiące złotych? Przypomnijmy – tabletki extazy są najczęściej sprzedawane na sztuki, a amfetamina i marihuana – na gramy. Wartość kilograma któregoś z nich to zatem bajońska suma. Śledczy nadal badają sprawę i poszerzają materiał dowodowy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o