Każdy gracz wie, jak ważna podczas gry – zwłaszcza w przypadku gier typu multiplayer – jest precyzja i szybkość reakcji. Liczą się tu przede wszystkim umiejętności samego gracza, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa także sprzęt. Odpowiednia myszka gamingowa może odmienić wynik niejednego wirtualnego meczu. Myszki dla graczy posiadają parametry, które są o wiele lepsze niż mogą zaoferować standardowe myszki komputerowe. Ten typ myszy przeznaczony jest stricte dla pasjonatów gier.
Spis Treści
Co różni tradycyjną mysz komputerową od myszy gamingowej?
Główna różnica między zwykłą myszą komputerową a myszą do gier polega na sposobie śledzenia ruchów użytkownika. Zwykła mysz komputerowa do użytku biurowego wykorzystuje zwykle dwa optyczne czujniki fotoelektryczne (znajdujące się po obu stronach górnej części myszy), które określają miejsce, w którym znajduje się kursor, na podstawie ilości światła, które odbijają z powrotem do czujnika. Mysz gamingowa posiada dodatkowy czujnik w pobliżu dolnej części myszy, który śledzi jej ruch na dowolnej powierzchni – nawet na szkle lub lustrze! Pozwala to uzyskać lepszą dokładność podczas poruszania się po przekątnej lub wzdłuż krawędzi powierzchni, ułatwiając precyzyjne celowanie bez konieczności podnoszenia i zmiany położenia dłoni.
Ponadto, myszki gamingowe oferują nienaganną szybkość transmisji sygnału, często posiadają podświetlenie LED i szereg programowalnych przycisków. Mysz dla graczy to także gwarancja stabilnego chwytu – urządzenie daje większą swobodę manewrowania i ogólnie cechuje się wyższą funkcjonalnością niż tradycyjne myszki.
Sensor optyczny, a może sensor laserowy? Myszy gamingowe
Myszy do gier występują w dwóch głównych typach: optycznym i laserowym. Oba mają swoje zalety i wady. Warto o tym pamiętać, myśląc o zakupie myszki gamingowej.
- Czujniki optyczne są często tańsze, oferują lepsze śledzenie na powierzchniach o wysokim połysku i nie wymagają dużej mocy do działania. Myszy z sensorem optycznym nie dorównują jednak tym z sensorem laserowym, jeśli chodzi o śledzenie przy dużych prędkościach lub w ciemności.
- Czujniki laserowe oferują doskonałą wydajność w każdych warunkach, ale kosztują więcej niż sensory optyczne. Wymagają również więcej energii niż czujnik optyczny, więc zwykle potrzebują większych baterii lub zewnętrznych źródeł zasilania, takich jak porty USB lub stacje dokujące.
Wybierając myszkę gamingową, dobrze jest najpierw określić, do jakich celów jej potrzebujemy. Jeżeli granie w gry komputerowe to nasz sposób zarabiania pieniędzy (jesteśmy np. e-sportowcami), to warto zainwestować w lepszą mysz. Jeśli jednak gaming jest dla nas tylko sposobem spędzania wolnego czasu i należy raczej do czynności rekreacyjnych, nie musimy inwestować w to dużych pieniędzy.
Myszka gamingowa – dodatkowe przyciski i wysoka czułość myszy
Najnowsze modele myszek gamingowych kuszą gwarancją stabilnego działania, zapewniają też wysoką wygodę użytkowania i mają doskonały czas reakcji. Mają konstrukcję stworzoną dla osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera i potrzebują precyzyjnego sprzętu. Najlepsze modele zostawiają zwykłe myszy komputerowe daleko w tyle, jeśli chodzi o wygodę i funkcjonalność.
Myszki gamingowe posiadają dodatkowe przyciski, które da się zaprogramować według potrzeb gracza. Dzięki temu można przypisać np. dodatkowe funkcje postaci w konkretnej grze, co znacząco przyspiesza czas reakcji i umożliwia działać szybciej i wydajniej. Co istotne, wszystkie dodatkowe przyciski są umieszczone tak, że gracz może wygodnie je obsługiwać, bez konieczności przemieszczania dłoni na myszce.
Niezmiernie istotna, jeśli chodzi o myszki gamingowe, jest też aspekt, który określany jest jako czułość myszy. Czułość myszy jest mierzona w punktach na cal (DPI). Jest to liczba ruchów kursora myszy na długości jednego cala. Im wyższy wskaźnik DPI, tym szybciej kursor będzie się poruszał. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza podczas gier wymagających szybkiego reagowania.
Artykuł powstał przy współpracy z sklepem internetowym https://www.huzaro.pl , oferującym fotele, biurka i inne akcesoria gamingowe.