Kara śmierci
Kraj Sudan

Kara śmierci

Kara śmierci – Wszystkie informacje na temat wyroku sądu, który skazał na karę śmierci Sudankę, która w akcie samoobrony zabiła swojego męża. Znajdziemy tu przerażającą historię kobiety, która została zmuszona do małżeństwa . Zapewne każdy znajdzie tutaj informacje, o których warto wiedzieć.

Sąd skazał na karę śmierci Sudankę, która w akcie samoobrony zabiła swojego męża. Kara śmierci – Wyrok skazujący na karę śmierci przez powieszenie, 19-letnia sudanka zabiła swojego męża, zabójstwo w akcie samoobrony, na czym polega sąd szariacki, Noura Hussein, mąż gwałciciel, Sudan.

Kara śmierci

19-letnia Sudanka w czwartek została skazana na karę śmierci za to, że broniąc się przed gwałtem ze strony swojego męża, dźgnęła go nożem, pozbawiając go w ten sposób życia. Kobieta broniła się przed mężczyzną, którego była zmuszona poślubić wbrew swojej woli. Obrońcy praw człowieka apelują do władz Sudanu, aby ułaskawić młodą dziewczynę.

Młoda Sudanka Noura Hussein została zmuszona przez swojego ojca do poślubienia swojego kuzynka, gdy miała niespełna 16 lat. Jednakże krótko po zawarciu umowy o poślubieniu, kobieta uciekła od męża do innego krewnego i tam ukrywała się przez trzy lata.

Do domu rodzinnego, który znajduje się na przedmieściach stolicy Sudanu tj. Chartumu, kobieta wróciła w kwietniu bieżącego roku. Zdecydowała się wrócić, ze względu na informację, którą otrzymała od swojego ojca, że jej umowa małżeńska została anulowana. Gdy dotarła na miejsce, dowiedziała się, że została oszukana i w tym czasie właśnie trwały przygotowania do ślubu. Sudanka przyznaje, że odmawiała zbliżeń seksualnych ze swoim mężem. Jednakże kilka dni później jej kuzyn, poślubiony mąż zgwałcił ją. Mężczyźnie w tym brutalnym akcie pomogli trzej krewni, którzy trzymali kobietę w miejscu. Gdy następnego dnia mężczyzna próbował zgwałcić kobietę po raz kolejny, młoda sudanka dźgnęła go ostrym narzędziem, próbując go powstrzymać. Mężczyzna wskutek odniesionych obrażeń zmarł.

Kara śmierci czy naprawdę jest konieczna?

Sąd szariacki, który stosuje się do wytycznych prawa muzułmańskiego, uznał kobietę za winną zabójstwa męża z premedytacją. Sąd wydał oficjalny wyrok w czwartek, skazując kobietę na karę śmierci przez powieszenie. Prawnicy, którzy reprezentują młodą sudankę w sądzie, mają 15 dni na wniesienie apelacji.

Obrońca praw człowieka Badr Eldin Salah, który był obecny na rozprawie, podkreślił, że w szariacie w takim przypadku, rodzina męża może żądać rekompensaty finansowej  lub  śmierci osoby, która przyczyniła się do śmierci. Sąd zdecydował jednak o karze śmierci dla 19-latki.

Petycje w obronie Noury Hussein, które są rozpowszechniane w mediach społecznościowych, zebrały dziesiątki tysięcy podpisów, a organizacje obrońców człowieka apelują do prezydenta Sudanu Omara el-Baszira o ułaskawienie kobiety.

Kara śmierci gdzie litość

Yasmeen Hassan z organizacji Equality Now przekonuje, że Noura jest ofiarą w tym zdarzeniu, nie jest przestępcą i powinna być odpowiednio potraktowana i osądzona. Ukaranie jej karą śmierci za to, że broniła się przed napaścią łamie prawa, które są gwarantowane w sudańskiej konstytucji oraz w prawie międzynarodowym.

Sudan zajmuje 165 miejsce na 188 krajów, które są ujęte w ONZ-owskim wskaźniku nierówności płci. Wskaźnik ten mierzy sytuację kobiet w porównaniu z mężczyznami, biorąc pod uwagę dostęp do służby zdrowia, edukację, uczestniczenie w życiu politycznym oraz zatrudnienie.

Agenda ONZ informuje, że przemoc wobec dziewczyn i kobiet w Sudanie jest na porządku dziennym. Wśród mieszkańców Sudanu dyskryminacja kobiet zdarza się bardzo często. Agenda ONZ przypomina, że Państwo to nie podpisało konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelakich form dyskryminacji kobiet. Dlatego też w kraju tym jest słaba ochrona i nie uznaje się gwałtu małżeńskiego oraz małżeństw dzieci za przestępstwa.

Prawo sudańskie zezwala na małżeństwo kobiety, jak tylko wkroczy ona w wiek dojrzewania. Dlatego też w Sudanie za mąż wychodzą niepełnoletnie dziewczynki. Często wbrew swojej woli i dochodzi  tam do licznych gwałtów. Prawo w Sudanie pozwala na małżeństwo już 10-letnich dziewczynek, jeśli tylko zgodę na to wyrazi opiekun i sąd. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych jedna na trzy kobiety w Sudanie jest wydawana za mąż przed ukończeniem 18 roku życia.

W Sudanie nie ma jednego szariatu. O co w takim razie chodzi w islamskim prawie?

Nie ma jednego szariatu i trudno go porównać do prawa europejskiego. Interpretacji zapisów prawa, na podstawie których wydawane są wyroki, jest tak dużo, ilu jest sędziów. Każdy sędzia może inaczej interpretować zapisy prawa. Dzieje się tak dlatego, że prawo muzułmańskie ma zupełnie inny charakter niż prawo europejskie. Prawo muzułmańskie nie jest ujęte w formie kodeksów. Jest to prawo niepisane, które zawiera zestaw norm czy zachowań, określających poprawność polityczną, religijną, społeczną i obyczajową. Nie istnieje zestaw jasnych norm oraz wytycznych. Wszystko to, co jest dozwolone oraz zabronione definiują sędziowie i teolodzy na podstawie swojego zrozumienia religii i jej świętych ksiąg. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów oraz przypowieści o życiu Proroka Mahometa. Dlatego też biorąc pod uwagę, że prawo stanowią interpretacje, czyli chodzi tutaj o zrozumienie świętych tekstów, mając na uwadze, że państwo muzułmańskie liczy półtora miliarda ludzi, dlatego interpretacje mogą być najrozmaitsze. Możemy zatem powiedzieć, że nie ma jednego szariatu.

Dominująca pozycja mężczyzny w prawie muzułmańskim jest bardzo silnie uargumentowana. W hadisach, czyli takich przepisach, znajdziemy bardzo wyraźne wytyczne, jak powinna zachowywać się kobieta i żona wobec mężczyzny. W hadisach jest zapis, że kobieta musi zachowywać skromność. Tutaj już pojawia się wiele możliwości interpretacji skromności. Hadisy regulują też bardzo kontrowersyjne i intymne sprawy jak na przykład zasada, że kobieta nie może odmówić mężowi zaspokojenia jego popędu seksualnego. Dlatego też kobieta powinna być uległa mężowi. W przeciwnym razie daje powód do rozwodu.

Na podstawie prawa muzułmańskiego w przypadku gwałtu na kobiecie, jedyną linią obrony kobiety jest zestaw technik seksualnych, które prawo dopuszcza. Jeżeli mąż użyje techniki spoza tego wytyczonego zestawu, wtedy kobieta ma prawo wystąpić o rozwód.

Analizując prawo muzułmańskie, które często jest trudne dla nas do zrozumienia, możemy dojść do wniosku, że mąż Noury Hussein miał prawo do gwałtu, jeśli ta stawiała opór. Nie godzi się to jednak z zasadami poszanowania praw każdego człowieka, niezależnie od wyznawanej religii i prawa, które panuje w kraju, w którym mieszka. Takich praw broni właśnie Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ciężko jest uznać za właściwe zmuszenie kobiety do małżeństwa z mężczyzną, którego nie chce i zmuszenie kobiety do bycia poddaną i uległą wobec męża. Przykre jest to, że kobieta, broniąc się przed napaścią i kolejnym gwałtem została uznana za winną i skazana na tak okrutną karę, jaką jest śmierć. Wyrok sędziego jest może tylko złym wyborem interpretacji hadisu. Niestety, mimo że ciężko jest się zgodzić na taki wyrok, to niestety o tym decyduje wybór i interpretacja tego właśnie sędziego, który wyrok wydał na 19-letnią sudankę. Przykre jest to, że w krajach muzułmańskich zmusza się jeszcze tak naprawdę małe dziewczynki do małżeństwa. Współczesne kobiety nie są tak silne, jak te z czasów Proroka Mahometa, nie dojrzewają tak szybko i nie są tak przygotowane do trudów małżeństwa.

Prawnicy skazanej na wyrok śmierci Noury Hussein oraz Obrońcy praw człowieka, będą apelować oraz bronić kobietę przed zarzuconym jej czynem zabójstwa z premedytacją. Kobieta ta dla wielu ludzi nie jest przestępcą, lecz ofiarą. Cały czas zbierane są petycje w obronie młodej sudanki.

Kara śmierci – Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat wyroku sądu, który skazał na karę śmierci Sudankę, która broniąc się przed napaścią i gwałtem zabiła swojego męża. Znajdziemy tutaj wszystkie informacje na temat tego zdarzenia. Polecam.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o