Jak napisać wniosek o rozłożenie na raty grzywny ?
Artykuł miesiąca

Jak napisać wniosek o rozłożenie na raty grzywny ?

Grzywna jest karą narzuconą przez sąd w momencie wykroczenia bądź przestępstwa (ogólnego, bądź skarbowego). Narzucona jest ona jako konkretna kwota pieniężna do uregulowania bądź jako kara pieniężna w stawce dziennej, ustalona według dochodów osoby skazanej. Możemy otrzymać ją również jako podstawową karę za dane przestępstwo/wykroczenie, bądź w momencie, kiedy sąd uzna, że nasze występki nie są na tyle adekwatne do tego, by skazać nas na karę pozbawienia wolności. Jak to dokładnie z grzywną wygląda?

Dlaczego kara grzywny jest przydatna w polskim prawie?

Dla jednych mogłoby się wydawać, że podstawową formą „odpokutowania” za swoje złe uczynki jest kara pozbawienia wolności, ewentualnie taka kara w zawieszeniu na pewien okres. Wciąż natomiast są występki, które nie są na tyle poważne, by taka kara była konieczna. W tym momencie pojawia się więc kara grzywny, która równie dotkliwie potrafi wpłynąć na osobę oskarżoną. Dzięki takiej karze, osoby chcące dokonać przestępstwa na tle majątkowym zaczynają zastanawiać się nad faktyczną opłacalnością danego przewinienia. Grzywna jest w końcu czymś dużo surowszym i droższym, dlatego też przy obliczaniu zysków i strat, lepiej pozostać na drodze prawa. Prócz tego kara grzywny jest odpowiednio dostosowana do oskarżonego i umożliwia mu wciąż normalne funkcjonowanie w swoim otoczeniu. Ze strony państwa taka forma ukarania sprawcy również jest bardziej opłacalna — grzywna generuje dodatkowe zasoby pieniędzy dla budżetu państwa, gdy natomiast ograniczenie wolności powoduje straty polegające na utrzymaniu oskarżonego w ośrodku karnym. 

Jak wykonuję się karę grzywny?

Kara grzywny jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że przy niej możemy dobrowolnie uiścić jej sumę w terminie 30 dni od daty wezwania do zapłaty. Wspomnieliśmy o fakcie, że jest to dobrowolne rozwiązanie, niemniej lepiej rozwiązać swój problem jak najszybciej, gdyż kolejnym etapem, jeśli nie uregulujemy opłaty, jest egzekucja sądowa. Należy pamiętać, że taki krok ze strony urzędu może zostać rozpoczęty również w momencie, gdy uregulowaliśmy tylko część należności. W tym momencie sprawa kierowana jest do komornika z wykonawczym poleceniem wykonania egzekucji. Jeśli okaże się, że egzekucja komornicza mogłaby być nieskuteczna (w żaden sposób nie uda się osiągnąć progu kwotowego koniecznego do spłaty), wówczas sąd może zmienić swoją karę np. na pracę społeczną, rozliczoną czasowo według kwoty, która pozostaje do uregulowania. Finalnie, jeśli takiej opcji również nie zdecydujemy się podjąć, ostatnim krokiem sądu jest kara pozbawienia wolności bądź kara aresztu. Ten krok natomiast pojawia się wyłącznie w sytuacji, gdy z góry oświadczamy o braku realizacji prac społecznych, lub gdy niemożliwe jest zrealizowanie takich prac (np. poprzez problemy zdrowotne). 

Co w przypadku, kiedy finansowo nie jesteśmy w stanie uregulować grzywny w terminie 30 dni?

Wiemy, że powyższe scenariusze wydają się bardzo negatywne i powodują wiele obaw u osób, które ze względów trudności finansowych nie są w stanie uregulować grzywny. Czy jest więc dla takich osób jakikolwiek ratunek? Oczywiście, że tak! Świadomi jesteśmy tego, że taka kara potrafi być dolegliwością skazanego, z którą ciężko będzie mu się uporać. Jest to zrozumiałe — wiele przyczyn losowych może powodować naszą niemożność do uregulowania grzywny. W takim więc momencie możemy skierować się do sądu o rozłożenie kwoty na raty. Należy pamiętać natomiast, że maksymalny okres rozłożenia ratalnego to rok czasu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach rozłożenie możliwe jest na okres nawet do lat trzech. A jak taki dokument o rozłożenie ratalne złożyć?

Z pewnością najbezpieczniejszą formą wyjścia z kryzysu finansowego i regulacji grzywny będzie kontakt z osobą znającą się na prawie. Pomoże nam w tym Adwokat Warszawa, bądź punkt pomocy prawnej w dowolnym mieście, w którym mieszkamy. Do takiego wniosku konieczne będzie posiadanie ze sobą orzeczenia sądu, gdyż nazwa sądu, data wyroku oraz jej sygnatura konieczna będzie w tworzonym wniosku. Dodatkowo musimy również zastanowić się z góry nad tym, na ile rat musimy rozłożyć naszą należność, by udało się ją uregulować bez obciążenia budżetu całej rodziny. Konieczne również będzie dokładne uzasadnienie swojego wniosku (możliwe, że adwokat będzie chciał do wniosku dołączyć zaświadczenia o dochodach, które mogą być dowodem niewypłacalności w ustawowym terminie).

 

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments