Inwentaryzacja budynku z rzeczoznawcą budowlanym
Polecane i promocje

Inwentaryzacja budynku z rzeczoznawcą budowlanym

Budujesz albo rozbudowujesz dom? Pamiętaj, że oprócz dopilnowania poprawności prac budowlanych musisz jeszcze zadbać o odpowiednią dokumentację budowlaną. W przypadku nowo wybudowanych budynków sprawa jest prosta, ponieważ dziennik budowy i dokumentacja wykonawcza muszą być prowadzone na bieżąco. Sprawa komplikuje się, jeśli chcemy przebudować stary dom albo zrobić generalny remont budynku. W przypadku starych domów możemy nie mieć dostępu do starej dokumentacji, a bez niej nie dostaniemy pozwolenia na przebudowę domu. W takim przypadku potrzebna jest inwentaryzacja budowlana. Najlepiej, żeby była przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego.

Inwentaryzacja budowlana – definicja 

Inwentaryzacja budowlana to opracowanie techniczne budynku, które zawiera informacje na temat aktualnego stanu nieruchomości. Informacje dotyczą ogólnego stanu budynku, parametrów technicznych i elementów konstrukcyjnych. Dokument tego typu wykonuje rzeczoznawca budowlany, który ma doświadczenie w sporządzaniu dokumentacji budowlanej i projektowej, np. ekspertyz budowlanych i opinii technicznych.

Inwentaryzacja budynku często nazywana jest też projektem technicznym nieruchomości.  Należy ją przygotować zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy wyremontować dom, ale nie dysponujemy dokumentacją techniczną budynku. Wiąże się to z wymaganiami obowiązującymi nas podczas składania wniosku o modernizację budynku. Przygotowany na nowo projekt budowlany musimy dołączyć do dokumentacji projektowej składanej podczas starania się o przebudowę nieruchomości albo zmianę jej przeznaczenia.

Inwentaryzacja budowlana, podobnie jak ekspertyza budowlana, obrazuje stan techniczny nieruchomości i odwzorowuje plan domu zatwierdzony przez projektanta. Może dotyczyć zarówno całego budynku, jak i jego części, np. jednego piętra. Jest przygotowywana w postaci dokumentu papierowego albo w wersji elektronicznej. Dodatkowo inwentaryzacja pokazuje przebieg elementów konstrukcyjnych domu, określa parametry części budynku i wskazuje, gdzie umieszczone jest zbrojenie. W dokumencie należy też określić liczbę i rozmieszczenie okien i drzwi oraz innych elementów konstrukcyjnych, np. tarasu i balkonu.

Jakie dane znajdują się w inwentaryzacji budowlanej?

Rzeczoznawca budowlany odpowiadający za wykonanie inwentaryzacji budowlanej ma obowiązek sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne domu. Chodzi zwłaszcza o te z nich, które wpływają na nośność budynku i jego stabilizację. W projekcie technicznym trzeba umieścić informację o stanie technicznym obiektu i jego ocenę, należy też podać liczbę kondygnacji, pomieszczeń oraz okien i drzwi znajdujących się w domu. Rzeczoznawca budowlany musi też określić wysokość budynku, jego lokalizację, i podać wykaz wykorzystanych materiałów budowlanych.

Do inwentaryzacji budynku rzeczoznawca budowlany musi dołączyć:

– rzut budynku (w skali 1:100 lub 1:50)

– rzut kondygnacji domu i rozmieszczenie zamontowanych w nim instalacji

– rzut całej działki (w skali 1:500), na której wybudowano dom

– rzut zabudowy dookoła budynku (ogrodzenia, śmietniki, wiaty, garaże itp.)

– rzut dachu

– rysunek pokazujący rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych

– rysunek pokazujący rozłożenie odwodnienia domu

– przekrój budynku z oznaczeniem wysokości kondygnacji, dachu i wylewek.

Kiedy trzeba zlecić inwentaryzację budowlaną?

Powinniśmy zlecić wykonanie inwentaryzacji budowlanej rzeczoznawcy budowlanemu wtedy, kiedy chcemy przebudować lub nadbudować dom albo wyburzyć część budynku. Opinia techniczna tego typu będzie też konieczna przy okazji wymiany okien lub drzwi, dachu, instalacji wewnątrz domu albo elementów, których wymiana będzie wiązała się z ingerencją w konstrukcję nośną domu. Jeżeli planujemy większy remont albo chcemy dobudować balkon, inwentaryzacja budynku także będzie nam potrzebna. Poza tym inwentaryzacja techniczna domu będzie konieczna, jeżeli będziemy chcieli go sprzedać lub wynająć, a nie posiadamy ważnych dokumentów projektowych.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments