Balkon francuski ze stali – jak wygląda, gdzie zamontować?
Warto przeczytać

Balkon francuski ze stali – jak wygląda, gdzie zamontować?

Balkon francuski ze stali może uzupełnić drzwi balkonowe albo wysokie okno. Bez względu na to, gdzie go zamontujemy, będzie też dobrym sposobem na tanie i efektowne doświetlenie pomieszczenia. Choć portfenetr zazwyczaj jest montowany na zewnątrz budynku jako zabezpieczenie okna lub balkonu, to jednak można go też umieszczać wewnątrz, np. przy antresoli.

Balkon francuski – zalety

Balkon typu francuskiego jest niewielki, co daje możliwość jego swobodnej aranżacji i zamontowania na każdym etapie powstawania domu. Możemy go zamontować do ściany również w trakcie przebudowy budynku lub jego remontu. W odróżnieniu od pełnych i masywnych balkonów, które trzeba uwzględnić w projekcie budowlanym, balkon francuski ze stali nierdzewnej łatwo dopasować do już istniejących okien i drzwi.

Oprócz funkcji użytkowej, jaką pełni balkon ze stali nierdzewnej typu francuskiego, może on też spełniać rolę eleganckiej ozdoby okna lub drzwi balkonowych. To też łatwy i tani sposób na oświetlenie poddasza albo małego pomieszczenia. Podczas remontu domu możemy zatem bez problemu posłużyć się tym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wymienić okna na pełne okna balkonowe, a nie chcemy instalować tradycyjnego balkonu. Montaż balkonu francuskiego nie będzie kosztował majątku, a jego instalacja jest łatwa i bez trudu poradzimy sobie z nią sami. Stalowy balkon francuski ze stali nierdzewnej jest też tańszą alternatywą dla balkonu tradycyjnego, który musimy zlikwidować.

Jak wygląda balkon francuski ze stali nierdzewnej?

Tradycyjny balkon francuski ze stali nierdzewiejącej to wysokie okno od podłogi do sufitu, które na zewnątrz jest zakończone balustradą ze stali nierdzewnej. Stalowa balustrada to podstawa, ale obecnie bardzo popularne są balustrady stalowe ze szkłem. To, co odróżnia balkon francuski stalowy od tradycyjnego balkonu, to możliwość zamontowania go nawet już po wybudowaniu domu, np. podczas większego remontu.

Balkon francuski ze stali nierdzewnej mocuje się do ściany na zewnątrz budynku, a otwiera się go tak samo jak tradycyjne okno. W nowych domach często spotykana jest wersja wysokiego podwójnego balkonu francuskiego, czyli portfenetru, złożonego z dwóch okien. Powinien on być zabezpieczony stalową balustradą ze szklanym wypełnieniem i niewielkim parapetem.  

Balustrada stalowa ze szkłem w balkonie francuskim

Balkon francuski wykonany ze stali nierdzewnej, pomimo tego, że jest mniejszy i nie jest balkonem użytkowym, to podobnie jak tradycyjny pełny balkon musi być zabezpieczony stalową balustradą. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest montowanie stalowej balustrady ze szklanym wypełnieniem. Stalowa balustrada ze szkłem jest bezpieczna, ale i bardzo efektowna. Przy okazji zatem nie tylko chroni nas przed upadkiem, ale i zdobi nasze okno balkonowe.

Balkon francuski może otwierać się na dwa sposoby: tylko uchylać lub otwierać w pełni jak okno balkonowe. Bez względu na to, jaki rodzaj okna balkonu francuskiego zamontujemy, zaleca się, żeby stalowa balustrada była przy nim mimo wszystko umieszczona. To nie tylko kwestia estetyki, ale i naszego bezpieczeństwa, szczególnie podczas awarii okna. Jeżeli zabezpieczenie okna zepsuje się, będziemy mieć pewność, że stalowa balustrada chroni nas przed upadkiem. Musimy też mieć świadomość, że z balkonu francuskiego nie możemy wprawdzie korzystać w sposób tradycyjny, czyli stosować platformy użytkowej, której po prostu w nim nie ma, ale pod każdym innym względem balkon francuski jest do naszej dyspozycji. Tym bardziej zatem balkon stalowy typu francuskiego powinien mieć zamontowaną solidną stalową balustradę.

Jeżeli montujemy balkon francuski zewnętrzny, dobrze, jeżeli balustradę wykonamy ze stali nierdzewnej. To nie tylko bardziej opłacalne, ale i bezpieczniejsze rozwiązanie. Stal nierdzewiejąca dobrze współpracuje ze szkłem, dlatego do tego typu barierki możemy zainstalować szklaną balustradę.

Jak zamontować balkon francuski ze stali nierdzewiejącej?

Zaletą balkonu francuskiego jest łatwość montażu. Balkon stalowy tego typu bez trudu zainstalujemy już podczas użytkowania domu, np. przy okazji remontu. Nie ma znaczenia, czy decydujemy się na wysokie okna-drzwi, czy okna półuchylne. Montaż balkonu stalowego francuskiego nie wymaga wielkiej wprawy, musimy jedynie pamiętać o zabezpieczeniu okna, do którego będzie montowany balkon. Dzięki temu unikniemy mostków termicznych.

 

Balustrada ze stali nierdzewnej przy balkonie francuskim może być montowana do glifu okna lub do ściany budynku. Przy pomocy łączników umieszczanych w ościeżach zainstalujemy barierkę, która będzie podtrzymywała szklaną balustradę. Innym sposobem montażu balkonu francuskiego jest zamocowanie go na wspornikach umieszczonych w murze pod warstwą ocieplenia. Stalowe wsporniki nie są widoczne.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments